Jak vybrat pilker?

Lov na těžké, rychle klesající nástrahy, známé jako pilkery, je populární především při mořském rybolovu. Tato nástrahy slouží zejména pro vertikální (svislé) vláčení v poměrně hlubokých místech se spodními proudy. Jeho použití vyžaduje u větších vzorů speciální výbavu, což je hlavně opravdu silný a tvrdý prut v kombinaci s multiplikátorem a pevnou šňůrou. Hodí se pro lov z loďky, ve značně menší míře lze ale pilkery použít i při vláčení ze strmých břehů, na domácích vodách menší vzory najdou využití v hlubokých místech přehrad a údolních nádrží.
 
 
 

SŮL JE AGRESIVNÍ

 
Máte-li zkušenosti s mořským rybolovem, jistě dobře víte, že mořská voda je vůči rybářskému náčiní značně agresivní a s tím je třeba počítat. Povrchová úprava, háček nebo trojháček i závěsný obratlík či karabinka musejí být provedeny ve speciální úpravě, jinak odcházejí velmi rychle a následně hrozí ztráta vytouženého úlovku. I zbytek náčiní musí být určen pro lov na moři, v opačném případě dozná prut a naviják brzo také stopy nežádoucího působení slané vody. Po skončení lovu je vhodné vše omýt sladkou vodou, před dlouhodobým uložením je to zcela nezbytné i u nástrah, které jsou koncipovány přímo pro mořský rybolov.
 
 

MALÉ, VĚTŠÍ I VELIKÉ

 
Kromě funkce nástrahy, která je opatřena háčkem nebo trojháčkem, případně jejich kombinací, slouží pilker i jako zátěž, která poslouží k rychlému dopravení nástrah ke dnu. Ty nejmenší pilkery váží kolem 20 gramů, využijete je při lovu na mělkých místech a u břehu, jsou vhodné i pro tuzemský rybolov. Větší modely s hmotností 80 až 500 g jsou asi nejčastěji používány a díky štíhlému tvaru (který je pro pilkery charakteristický) se do hloubky propadají opravdu hodně rychle. Ale ani to v některých situacích nestačí, proto specialisté mají ve své výbavě i „kusy železa“, jejichž hmotnost přesahuje 1000 gramů a ne hlubokých místech se silnými spodními proudy po nich bez zaváhání sáhnou. 
 
 

NA VZHLEDU ZÁLEŽÍ

 
Tvar pilkeru není definován nijak zásadně, vždy se ale jedná o těžkou nástrahu s oválným nebo trojúhelníkovým průřezem, napohled úzkou a protáhlou, jeden konec je osazen důkladným háčkem nebo často také trojháčem v úpravě, která dokáže vzdorovat slané vodě, háček pro větší atraktivnost může být opatřen barevnou bužírkou, plastovou „ploutvičkou“ nebo střapečkem z vlny či peří. Povrch nástrahy bývá hladký nebo s vyraženým reliéfem šupin, většinou v kombinaci nápadných barev.
 
 
 

HÁČEK NAVÍC? PROČ BY NE?

 
Háček nebo trojháček je upevněn důkladným kroužkem, jehož pevnost stejně raději občas nezapomeňte prověřovat. Stejně tak špičky nesmějí být otupené nebo dokonce ohnuté, po ztrátě trofejní ryby byste si už zbytečně rvali vlasy a vyčítali si nedbalost či opomenutí. Karabinka s obratlíkem, která slouží k snadnému upevnění nástrahy na šňůru a brání kroucení šňůry při klesání na dno či při vedení v proudech musí být také velmi odolná, v antikorozní úpravě pro slanou vodu a spolehlivě funkční.
 
 
 

PŘÍVĚSY A CÁRY

 
Při lovu s pilkery málokdy využíváme jen jednu nástrahu. Nad pilkerem (nejlépe spolehlivou montáží pomocí obratlíků s bočním očkem) upevníme několik postranních návazců, na něž můžeme umístit plastikové imitace robotniček, krabů, rybek nebo úhoříků, dráždidla s bužírkou, peříčky nebo prostě napíchnout kousky rybího masa. Pokud se strefíte do hejna tresek či makrel, máte potom spolehlivě o zábavu postaráno! Cár nebo filet z rybího masa, kousek olihně nebo písečný červ jsou velmi atraktivní nástrahy, které můžete použít i ke zvýšení přitažlivosti pilkeru, jeho chod příliš neovlivní, získaná pachová stopa může ale být tím, co nakonec rybu k záběru vyprovokuje. Na pilkery s koncovým jednoháčkem je vhodným atraktorem i jigový „ocásek“, který dráždivým pohybem ve vodě působí vibrace, napodobující pohyb zraněné nebo prchající rybky, vydrží víc než rybí cár a bývá velmi účinný.